„Лепо лице Србије 2011”
ПРОГЛАШЕНИ ПОБЕДНИЦИ, ДОДЕЉЕНЕ НАГРАДЕ
Свечаним видовданским уручењем награда и признања, завршен је Четврти велики годишњи конкурс за најбољу серију фотографија „Лепо лице Србије 2011”, који су и овога пута расписали „СРБИЈА. Национална ревија” и Висока туристичка школа у Београду.
Прву награду освојио је Милан Јанковић, дугогодишњи уредник фотографије у Политици и Политикином Магазину, другу награду Срђан Белиј, из Завода за заштиту природе Србије, а трећу Дејан Кнежевић, предавач на Департману за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета у Новом Саду.
Специјално признање за дугогодишњи допринос развоју српске фотографије добио је Матија Коковић, некадашњи уредник фотографије у Вечерњим новостима, а Специјално признање за мултимедијалну иновацију и креативност Александар Драгутиновић, уредник фотографије у Геополитици.
Три специјалне похвалнице додељене су Божи Шћепановићу из Параћина, Игору Павићевићу из Београда и Мирославу Јовановићу из Смедерева.
Жири је радио у саставу: проф. др Милан Скакун (директор Високе туристичке школе), Бранислав Матић (заменик главног уредника Националне ревије), Жељко Синобад (уредник фотографије у Илустрованој Политици) и Драган Боснић (уредник фотографије у Националној ревији).
КОНАЧНА ЛИСТА ПЛАСМАНА
1. Милан Јанковић (56 бодова)
2. Срђан Белиј (55 бодова)
3. Дејан Кнежевић (54 бода)
4. Божа Шћепановић (49)
5. Игор Павићевић (45)
6. Мирослав Јовановић (40)
28. јун 2011.
БЕЛЕШКЕ О НАГРАЂЕНИМА И ПОХВАЉЕНИМА
Специјална награда за дугогодишњи допринос развоју српске фотографије: Матија Коковић (Вруљи код Пљевља, Црна Гора, 1938).
Радио је као фоторепортер и уредник фотографије у Народној армији и Фронту до 1968. Те године постаје стални дописник и репортер загребачких листова Вјесник, Вечерњи лист, Арена, Студио. По избијању рата 1991, Матија прелази у београдске листове Борбу и Вечерње новости, где ради као уредник фотографије.
Сарадник је Националне ревије од првог броја.
Специјална награда за мултимедијалну иновацију и креативност: Александар Драгутиновић
Стари Земунац. Радио је као фоторепортер и уредник фотографије у низу угледних листова и часописа, поред осталих у Блицу. Сада је уредник фотографије у Геополитици.
Његова фотографија је на прелазу у сликарство, његово сликарство је на прелазу у фотографију. О његовој уметности запажене огледе писали су и такви аутори као што су Давид Албахари или Мирјана Бобић Мојсиловић.
***
1. награда: Милан Јанковић је рођен у Београду 1947. У редакцију Политике дошао је 1971. и прошао целу њену професионалну вертикалу, до места уредника фотографије. У чувеном Политикином Магазину је од његових првих дана. Златни период тог јединственог недељника обележио је својим незаборавним насловним странама, путописима и фото-репортажама. Присталица је такозване „лепе фотографије”, чак и када она није била нарочито омиљена у псеудоуметничким круговима.
Данас је слободни уметник и сарађује са више домаћих и иностраних илустрованих ревија.
2. награда: Срђан Белиј, Новобеограђанин, дуго година је професионално повезан са Заводом за заштиту природе Србије. Тако је стигао и у најскровитије кутке ове земље, фотоапаратом забележио природне реткости и феномене, сведочио о лепоти и нашем односу према њој.
На овогодишњем конкурсу освојио је друго место, са бодом заостатка иза победника.
3. награда: Дејан Кнежевић, Новосађанин, предавач је на Департману за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета у том граду. Студирао је историју уметности и германистику, дипломирао 1996.
Његове фотографије одишу нарочитом поетиком и сензибилитетом.
На овогодишњем конкурсу освојио је треће место, са два бода заостатка иза победника.
***
4. (Специјална похвалница): Божа Шћепановић је из Параћина, дугогодишњи члан тамошњег фото-клуба, планинар, велики заљубљеник у Србију и њен генијус лоци. Има своју штампарију и израђује неке од најлепших календара са фото-мотивима из Србије, међу којима је највише његових сопствених фотографија.
На овогодишњем конкурсу освојио је 4. место, са 49 бодова.
5. (Специјална похвалница): Игор Павићевић је Београђанин, радио је у илустрованом недељнику Темпо, дневном листу Балкан, а задњих пет година је у дневном листу Прес.
Од 2005. излаже на годишњим изложбама Асоцијације медијских фотографа Србије.
Године 2008. у галерији „Артгет” имао је самосталну изложбу под насловом „Сведок латентног”.
На овогодишњем конкурсу освојио је 45 бодова и 5. место.
6. (Специјална похвалница): Мирослав Јовановић рођен је у Смедереву 1970. Његове фасцинације су путовања и фотографија, а тема над темама: Србија. На конкурсу „Лепо лице Србије” учествовао је и 2009, освојио исто овакво признање и био представљен у 17. броју Националне ревије.
Његових овогодишњих 40 бодова било је довољно за 6. место.